Stosowanie Marihuany w Leczeniu Depresji

Opublikowane przez Natalia Piecka w dniu

Stosowanie marihuany w leczeniu depresji: Skomplikowany związek.

Czy marihuana pomaga w depresji? Być może, ale związek między marihuaną a depresją nie jest tak prosty jak w przypadku stosowania marihuany w dolegliwościach związanych z bólem.

Od 2021 r. medyczna marihuana jest dostępna w większej liczbie krajów. Anegdotyczne doniesienia o ludziach używających marihuany na depresję również nie są trudne do znalezienia. Dlatego wydaje się, że istnieje pewne poparcie dla używania konopi indyjskich w leczeniu depresji, ale czy nauka popiera tę ideologię? Przyjrzyjmy się bliżej roli, jaką marihuana może odgrywać w pomaganiu ludziom w depresji, temu, co mówią badania i nie tylko.

Produkty z konopi indyjskich mogą być dobre na depresję, zwłaszcza gdy objawy depresyjne są związane z przewlekłym bólem. Elizabeth Ardillo, PharmD, widziała na własne oczy, jak ból fizyczny i psychiczny są ze sobą powiązane, w oczach i historiach ludzi, których spotyka. Jako główna farmaceutka w RISE Dispensaries w Pensylwanii doradza wielu pacjentom, którzy mają objawy depresji oraz dowolny stan bólowy.

„Wielu pacjentów z przewlekłym bólem i chorobami ma również depresję” – mówi Ardillo. „Często są wyczerpani psychicznie i fizycznie, zanim dotrą do nas. Ból nie pozwala im spać w nocy, a to wpływa na ich nastrój”.

Oczywiście nie trzeba cierpieć na chorobę fizyczną, aby wpaść w depresję; może się to zdarzyć każdemu, zwłaszcza w okresach intensywnego stresu. W typowym roku ponad 7 procent populacji USA doświadcza depresji; wydaje się, że podczas pandemii COVID-19 częstotliwość występowania depresji potroiła się. Pierwszą linią standardowego leczenia depresji jest zazwyczaj selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Leki te podnoszą poziom serotoniny, chemicznie spowalniając rozpad elementu odpowiedzialnego za dobre samopoczucie w mózgu. Niestety, to standardowe leczenie depresji prowadzi również do niepożądanych skutków ubocznych u pacjentów z depresją, takich jak pobudzenie, niestrawność i niewyraźne widzenie. To naturalnie prowadzi niektórych ludzi do poszukiwania alternatywnego leczenia w postaci medycznej marihuany.

„Konopie indyjskie mogą łagodzić objawy depresji i poprawiać nastrój, ale mogą również nasilać depresję i pogarszać uczucie smutku” – mówi Ardillo. „Dlatego ważne jest, aby uzyskać poradę eksperta, jeśli jesteś zainteresowany używaniem marihuany w leczeniu depresji. ”
„Pacjenci muszą współpracować ze swoimi lekarzami od zdrowia psychicznego i śledzić, jak się czują, gdy używają marihuany” – mówi Ardillo. „To może pomóc nam w dostarczeniu im produktu, który może złagodzić ich objawy, zamiast je pogarszać”.

Związek między bólem a depresją

Jak powiedzieliśmy, depresja nie jest warunkiem kwalifikującym do uzyskania karty medycznej marihuany w większości miejsc, gdzie uzyskanie takiej karty jest możliwe. Jednak wielu pacjentów z innymi schorzeniami, którzy również cierpią na depresję, uważa marihuanę za pomocną.
Maria Caligiuri, 32 lata, mieszka w Pittsburghu i jest pacjentką RISE, która korzysta z medycznej marihuany. Ma stwardnienie rozsiane, przewlekły ból kolana i duże zaburzenie depresyjne, a używanie konopi indyjskich było pomocną częścią jej planu leczenia wszystkich tych schorzeń, mówi. Codziennie bierze antydepresant, ale odkryła również, że marihuana może poprawiać nastrój, zwłaszcza odmiany, które mają niskie dawki THC. Dla niej używanie marihuany, gdy czuje się przygnębiona, zainspirowało ją do kreatywnych zajęć, takich jak malowanie, które jest dobrą odskocznią od wykańczających ją myśli.

Używanie marihuany i depresja: co mówią badania?

Badania nad konopiami indyjskimi i depresją są w powijakach i jak dotąd są mieszane, mówi Ardillo. Niektóre badania pokazują, że marihuana łagodzi objawy depresji; inne twierdzą, że nie jest przydatna w leczeniu depresji, a nawet może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na depresję.

Jedno z badań wykazało, że konopie indyjskie poprawiły objawy depresji u pacjentów z rakiem; naukowcy zastanawiali się, czy marihuana może złagodzić objawy depresji spowodowanej przewlekłym stresem. Roślina konopi zawiera związki chemiczne zwane kannabinoidami, w tym THC i CBD, które mają wpływ na ciało i umysł. Nasze ciała posiadają naturalny system endokannabinoidowy, który reaguje na kannabinoidy w konopiach indyjskich poprzez receptory kannabinoidowe.

Ardillo mówi, że kiedy konopie rzeczywiście poprawiają objawy depresji, może to wynikać ze zdolności rośliny do zwiększania niektórych endokannabinoidów (związków chemicznych wytwarzanych przez organizm ludzki), które pomagają regulować nasze samopoczucie. Niedobory dwóch z tych endokannabinoidów, 2-AG i anandamidu, mogą sygnalizować depresję; marihuana może naśladować działanie tych endokannabinoidów i poprawiać nastrój.

Najlepsze odmiany marihuany do leczenia depresji

Ardillo mówi, że jedną z najważniejszych rzeczy do zapamiętania na temat marihuany i depresji jest to, że efekty marihuany są dwufazowe, co oznacza, że wysokie i niskie dawki mogą wywołać przeciwne skutki. Zazwyczaj niska dawka THC pomaga złagodzić objawy depresji, a wyższa dawka może pogorszyć objawy depresji, mówi.

Generalnie, pewne odmiany będą lepsze na depresję niż inne. Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest znaleźć kwiat konopi, który ma niższą moc THC i pewną mierzalną ilość CBD. Odmiany te mogą również rzadziej prowadzić do niepokoju lub paranoi, ponieważ CBD wydaje się przeciwdziałać temu niepożądanemu efektowi ubocznemu THC.

Skład terpenowy różnych odmian również ma znaczenie. Terpeny mogą wspierać działania lub efekty wstępnie ustawionych kannabinoidów, aby zapewnić mocniejsze efekty. Niektóre terpeny mają bardziej podnoszący na duchu efekt, podczas gdy inne wydają się mieć bardziej uspokajający efekt.

Na przykład limonen, terpen związany z podnoszeniem nastroju, często występuje w odmianach o nazwach cytrusowych; sprawdź etykietę lub poproś o pomoc. Z drugiej strony, unikaj produktów zawierających mircen, terpen, który może powodować działanie uspokajające, ponieważ wiele osób z depresją już czuje się ospałe. Chociaż nie przeprowadzono formalnych badań nad najlepszymi odmianami marihuany na depresję, istnieją twierdzenia, że niektóre odmiany sprawdzą się lepiej.

Oto kilka przykładów odmian, na które warto zwrócić uwagę:

• Jack Herer,
• Cinex,
• Grandaddy Purple,
• Cannatonic.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog sprawdzone nasiona o marihuanie thc i konopi cbd
Copyright © SprawdzoneNasiona.pl