Obniżanie Wilgotności w Namiocie Do Uprawy

Opublikowane przez Natalia Piecka w dniu

W miarę jak konopie indyjskie rosną od siewki do dojrzałej, kwitnącej rośliny, wymagają coraz mniej wilgotnych warunków. Mając to na uwadze, środowisko będzie musiało być okresowo dostosowywane na różnych etapach życia rośliny marihuany. Jeśli zostanie zignorowana i poziom wilgotności nie zostanie skorygowany, nadmierna wilgoć w powietrzu może prowadzić do kilku potencjalnie szkodliwych sytuacji, które mogą zepsuć plony konopi indyjskich.

Jak wilgotność wpływa na wzrost roślin?

Wilgotność, czyli para wodna zawarta w powietrzu, jest ważnym elementem środowiska wzrostu roślin. Niektóre rośliny rosną na obszarach bardzo wilgotnych i są przyzwyczajone do korzystania z dużej ilości wilgoci, niektóre – jak konopie indyjskie – lubią umiarkowanie wilgotne warunki, podczas gdy inne lepiej radzą sobie z suchym, pozbawionym wilgoci powietrzem. W każdym przypadku wszystkie rośliny używają aparatów szparkowych, czyli porów na liściach, do wdychania dwutlenku węgla i części wilgoci z powietrza oraz wydychania tlenu – produktu ubocznego fotosyntezy.

Pory te służą również do regulowania temperatury wewnętrznej. Gdy warunki są zbyt wilgotne, rośliny nie są w stanie uwolnić wystarczającej ilości wilgoci do powietrza. Może to prowadzić do obrzęku – zaburzenia spowodowanego przez korzenie rośliny wchłaniające więcej wody niż liście mogą przeniknąć. Roślina może również ulec zgniliźnie korzeni, jeśli warunki są zbyt wilgotne. Korzenie mogą zostać uszkodzone przez rozwój grzybów, gdy gleba zawiera zbyt dużo wody i nie może odpowiednio wyschnąć, co może prowadzić do pojawienia się komarów grzybów, natomiast rozwój grzybów lub pleśni na samej roślinie uszkodzi jej liście i łodygi.

Gnicie pąków

W przypadku pąków marihuany, może je zaatakować zgnilizna pąków (botrytis cinerea). Zgnilizna pąków to powszechna infekcja grzybicza atakująca kwiat marihuany. Grzyb powoduje gnicie, więdnięcie i obumieranie pąków, co prowadzi do zmniejszenia plonów i niższej jakości plonów. Infekcja jest najczęściej spowodowana wilgotną pogodą i można jej zapobiec, dbając o to, aby rośliny marihuany były uprawiane w dobrze wentylowanych warunkach i utrzymywały optymalną wilgotność.

Pleśnie

Inną chorobą, która atakuje rośliny rosnące w warunkach dużej wilgotności, jest mączniak prawdziwy (Golovinomyces spp.), mączniak rzekomy (Pseudoperonospora spp.) lub szara pleśń (Botrytis spp.). Wszystkie trzy schorzenia to różne rodzaje infekcji grzybiczych, które mogą powodować żółknięcie, więdnięcie i opadanie liści. W zależności od gatunku grzyb może tworzyć na liściach białe, szare lub czarne plamy, które wyglądają jak proszek. Mączniak może szybko się rozprzestrzeniać i, jeśli nie jest leczony, może uszkodzić lub zabić rośliny.

Niedobory składników odżywczych

Niedobory składników odżywczych w konopiach indyjskich mogą być również spowodowane wysokim poziomem wilgotności w pomieszczeniu do uprawy. Wysoki poziom wilgotności może powodować, że rośliny konopi indyjskich będą miały problemy z pobieraniem składników odżywczych, co może prowadzić do niedoborów kluczowych składników odżywczych dla roślin, takich jak azot, fosfor i potas. Te niedobory mogą powodować problemy, takie jak zahamowanie wzrostu, żółte liście i słabe plony.

Wilgotność względna vs wilgotność bezwględna

Jak zatem, jako hodowcy, mierzymy poziom wilgotności? Istnieją dwa sposoby pomiaru wilgotności: wilgotność względna (RH) i wilgotność bezwzględna (AH). Wilgotność względna to stosunek rzeczywistego ciśnienia pary wodnej w powietrzu do ciśnienia pary nasyconej wody w tej samej temperaturze. Wilgotność bezwzględna to masa pary wodnej obecnej w jednostkowej objętości powietrza.

Do uprawy marihuana (i wielu innych zastosowań w ogrodnictwie) wykorzystuje się wilgotność względną. Dlaczego? Wilgotność względna uwzględnia temperaturę i sposób, w jaki zmienia się gęstość wilgoci wraz ze wzrostem lub spadkiem temperatury.

Poziom wilgotności powinien zmieniać się przez cały okres życia uprawy marihuany. Najlepsza wilgotność dla konopi zostanie określona na podstawie etapu wzrostu rośliny. Aby uzyskać i utrzymać optymalny wzrost, poniżej przedstawiono poziomy wilgotności, które należy przestrzegać podczas rozwoju rośliny konopi indyjskich na różnych etapach życia:

• Nasiona i klony preferują poziom wilgotności pomiędzy 80-95%.
• Sadzonki i rośliny w fazie wegetatywnej najlepiej uprawiać na poziomie wilgotności wynoszącym 60–70%.
• W przypadku roślin, które wytwarzają wzrost reprodukcyjny i weszły w fazę kwitnienia, najlepiej sprawdza się wilgotność 45–55%.

Zapotrzebowanie na różne poziomy wilgotności wynika z uwarunkowań natury rośliny. Konopie indyjskie pochodzą z północno-środkowej Azji, gdzie rosną w umiarkowanym, górzystym regionie charakteryzującym się wilgotnymi źródłami, ciepłymi latami i chłodnymi opadami, a poziom wilgotności spada wraz z upływem roku. Wiosną, gdy temperatury rosną i pada dużo deszczu, nasiona w naturalny sposób otrzymują dużo wilgoci podczas kiełkowania i kiełkowania. W miarę dojrzewania roślin warunki naturalne sprowadziły bryzę, która zapewniła odpowiednią cyrkulację powietrza, zapobiegając pleśniom i problemom z nadmiernym podlewaniem.

Siewki i rośliny wegetatywne wykształciły korzenie, w których mogą magazynować wilgoć, ale nadal lubią umiarkowanie wilgotne środowisko (wilgotność 60-70%). Będą rosły szybko i pochłaniały dużo wilgoci z gleby i powietrza. Powietrze, które jest zbyt wilgotne i zatrzymujące wilgoć, może zakłócać wzrost rośliny, stresując ją, zapobiegając wystarczającej transpiracji, sprzyjając rozwojowi pleśni lub gniciu korzeni, łodyg lub liści.

Kiedy rośliny marihuany przechodzą z fazy wegetatywnej do fazy kwitnienia, wilgotność należy stopniowo obniżać do 45-55%. Duże, dojrzałe rośliny będą miały korzenie przechowujące dużo wilgoci i wiele liści, które w razie potrzeby będą absorbować parę wodną z powietrza. Te dojrzałe rośliny, ponieważ zatrzymują tak dużo wilgoci, uwalniają dużo pary wodnej z powrotem do powietrza. Dobre podlewanie może podnieść poziom wilgotności, ponieważ roślina pochłania i wydala wilgoć, dlatego konieczne będzie zastosowanie rozwiązań łagodzących wilgotność (takich jak wentylacja zewnętrzna i wentylatory wyciągowe lub wentylacyjne).

Korzystanie z higrometru (miernika wilgotności) jest niezbędne, aby móc monitorować średni poziom wilgotności w namiocie każdego dnia. Jeśli temperatura wzrośnie lub zawiedzie wentylacja, a poziom wilgotności wymknie się spod kontroli, środowisko szybko może stać się niegościnnym i potencjalnie niebezpiecznym środowiskiem dla Twoich roślin.

Jak obniżyć wilgotność w namiocie hodowlanym za pomocą osuszacza?

Krok 1: znajdź odpowiedni osuszacz do wielkości swojej przestrzeni. Jeśli masz wysoki poziom wilgotności w pomieszczeniu do uprawy, musisz znaleźć urządzenie, które jest w stanie usunąć wystarczającą ilość wody dziennie, aby zmniejszyć wilgotność do poziomu odpowiedniego dla tego etapu wzrostu roślin. Większe pomieszczenia będą wymagały większych lub większej liczby jednostek, aby wyciągnąć więcej wilgoci. Większość współczesnych osuszaczy ma sterowanie cyfrowe i można je ustawić tak, aby włączały się, gdy poziom wilgoci w powietrzu osiągnie określoną wartość, którą można ustawić na różnych poziomach dla różnych etapów wzrostu.

Krok 2: znajdź odpowiednie miejsce w namiocie uprawowym na osuszacz. Wilgoć może się gromadzić w obszarach ze „stęchłym” lub „martwym” powietrzem, czyli w kieszeniach, w których wentylacja nie zapewnia przepływu powietrza. Może się to zdarzyć w narożnikach, pod półkami, za roślinami przy ścianie lub pod kanałami wentylacyjnymi. Cyrkulacja powietrza w całym namiocie jest ważna, aby uniknąć gromadzenia się wilgoci w obszarach, w których powietrze nie zapewnia suchości, dlatego zastanów się, jak strategicznie rozmieszczony jest osuszacz w namiocie.

Krok 3: monitoruj poziom wilgotności. Osuszacz, który działa zbyt często lub zbyt długo, może prowadzić do nadmiernego wysuszenia powietrza. Kiedy wilgoć jest wyciągana z powietrza, a następnie usuwana przy opróżnianiu zbiornika (tę wodę, wyciągniętą z powietrza, należy wylać, ponieważ zawiera zanieczyszczenia z powietrza: zarodniki, bakterie, a nawet śladowe minerały i metale, m.in. cząsteczki), aby wilgoć została usunięta z namiotu i nie była ponownie wprowadzana do powietrza. Upewnij się, że podlewasz tylko tyle, aby utrzymać odpowiedni poziom wilgotności.

Jak obniżyć wilgotność w namiocie hodowlanym bez osuszacza?

Jeśli nie masz miejsca na osuszacz lub nie chcesz mieć skomplikowanych rozwiązań związanych z maszynami, istnieje wiele niewymagających technologii opcji, dzięki którym zarządzanie wilgotnością w namiocie hodowlanym będzie proste i proste. Higrometr poinstruuje Cię, kiedy poziom zostanie obniżony na tyle, aby rośliny były szczęśliwe.

1. Unikaj nadmiernego podlewania.

Nadmierne podlewanie to łatwy (i zazwyczaj szkodliwy) sposób na podniesienie poziomu wilgotności w namiocie hodowlanym. Rośliny marihuany lubią być podlewane w różnej ilości i z różną częstotliwością na różnych etapach życia. W momencie kiełkowania nasiona lubią wysoką wilgotność i niewielką ilość wody każdego dnia tygodnia, natomiast sadzonki nieco mniej. W miarę jak rośliny stają się większe i mogą pomieścić więcej wody, wystarczy je podlewać dwa lub trzy razy w tygodniu; więcej, środowisko może stać się zbyt wilgotne. Upewnij się też, że Twoje rośliny nie są w zbyt dużych doniczkach, ponieważ one zatrzymują więcej wody na raz niż mniejsze, a więcej wody oznacza potencjalnie wyższy poziom wilgotności.

2. Rozważ gęstość roślin.

Przepełnione namioty mogą szybko doprowadzić do nadmiernej wilgoci. Kiedy liście roślin zachodzą na siebie, tworzą barierę dla powietrza i pary wodnej gromadzącej się w niższych poziomach namiotu. Te ciemne, chłodne i wilgotne obszary mogą szybko doprowadzić do rozwoju pleśni lub gromadzenia się wody na liściach. Przycinanie roślin marihuany, podczas którego usuwane są dolne gałęzie, aby poprawić przepływ powietrza, to strategia stosowana przez niektórych hodowców w celu zapobiegania gromadzeniu się krzaków i wilgoci. W miarę dojrzewania, wydziela się więcej wilgoci, co może podnieść ją do niewygodnego poziomu. To kolejny powód, aby utrzymać liczbę roślin w namiocie na poziomie, który nie powoduje tłoku w konkretnym rozmiarze namiotu .

3. Usuń rozlaną wodę.

Wycieki z podlewania mogą stać się problemem, jeśli prowadzą do rozwoju pleśni lub gnicia. Nadmiar wilgoci jako pierwszy odparowuje, gdy temperatura jest wystarczająco wysoka i przyczynia się do podniesienia poziomu wilgotności, dlatego pamiętaj, aby wytrzeć rozlaną wodę, gdy tylko się zdarzy, aby mieć pewność, że nie zalega.

4. Promuj dobrą wentylację.

Dobra wentylacja jest niezbędna do utrzymania dobrego poziomu wilgotności. Należy zasysać świeże powietrze i usuwać powietrze z wnętrza, aby zapewnić cyrkulację powietrza, tak aby woda nie mogła zalegać gdziekolwiek zbyt długo. Wilgoć pozostająca w powietrzu z większym prawdopodobieństwem skrapla się na ścianie, liściu lub podłodze i przyciąga inne cząsteczki wody z powietrza. Dobra wentylacja utrzymuje również niższe temperatury, a ponieważ niższe temperatury zatrzymują mniej wody, jest w niej mniej wilgoci, która może się zatrzymać.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog sprawdzone nasiona o marihuanie thc i konopi cbd
Copyright © SprawdzoneNasiona.pl