Czy Marihuana Jest Legalna w Australii?

Opublikowane przez Natalia Piecka w dniu

Przepisów dotyczących konopi indyjskich w Australii jest wiele i są one mylące. Do niedawna marihuana podlegała najsurowszemu wykazowi narkotyków w kraju, zasadniczo wprowadzając zakaz jej używania. Nie wolno było jej sprzedawać, posiadać ani uprawiać, gdyż w przeciwnym razie groziły takiej osobie najsurowsze kary.

Jak daleko jest Australia od legalizacji?

W lutym 2016 r. oddział federalny australijskiego parlamentu usunął marihuanę z tego harmonogramu, nadal wprowadzając ograniczenia, ale znacznie złagodzone. Doprowadziło to do pewnego zamieszania wokół prawa dotyczącego marihuany w Australii. Czy marihuana jest nadal nielegalna? Co oznacza legalizacja? Co oznacza dekryminalizacja? Czy zdekryminalizowana marihuana może skutkować oskarżeniem o przestępstwo? Jak daleko zaszła legalizacja konopi indyjskich w Australii – i jak daleko jeszcze zajdzie?

Prawo w konkretnych stanach

Chociaż przepisy w poszczególnych stanach Australii są różne, prawo federalne wprowadziło ogólne zmiany w legalizacji konopi indyjskich w całym kraju. Chodzi o to, że marihuana medyczna została zalegalizowana, ale tylko dla osób cierpiących na najcięższe choroby i tylko na receptę lekarza.

Rzeczywista liczba zachorowań różni się także w zależności od stanu, ale legalizacja, która spowodowała tak dużą falę epidemii w lutym, pozwoliła jedynie na produkcję i konsumpcję w całym kraju. Ci, którzy chcą marihuanę wytwarzać do celów leczniczych, mogą ubiegać się o licencję. Jednak osoby uprawnione również będą podlegały ograniczeniom, ponieważ marihuana lecznicza będzie sprzedawana wyłącznie w aptekach.

Marihuana do użytku rekreacyjnego jest nadal surowo nielegalna w całej Australii.

Jednak w związku z najnowszą zmianą federalnego prawa dotyczącego marihuany niektóre stany Australii również mówią o zmianie swoich przepisów dotyczących marihuany. Zmiany, które zostały wprowadzone lub są nadal rozważane to:

• Każdy lekarz może ubiegać się o przepisanie leku pacjentom cierpiącym na ciężkie choroby, takie jak stwardnienie rozsiane, padaczka, nowotwór i HIV/AIDS. Od marca 2017 r. dzieciom chorym na padaczkę można również przepisywać marihuanę medyczną w celach leczniczych.
• Tutaj lekarze mogą również ubiegać się o przepisanie marihuany medycznej pacjentom cierpiącym na ciężkie i/lub przewlekłe choroby.
• Nowa Południowa Walia – Tutaj również lekarze mogą ubiegać się o przepisywanie marihuany.
• Południowa Walia podjęła również kroki, aby umożliwić dzieciom chorym na padaczkę dostęp do medycznej marihuany. Stan prowadzi również badania dla pacjentów poddawanych chemioterapii, którzy cierpią na wymioty i nudności.
• Zachodnia Australia – Stan ten czeka na potwierdzenie badań przeprowadzonych w Nowej Południowej Walii, zanim podejmie jakąkolwiek decyzję dotyczącą dalszej legalizacji. WA wspiera federalne zmiany w prawie dotyczącym marihuany.
• Północne terytorium – Popiera prawo federalne i zdekryminalizowało marihuanę.
• Południowa Australia – Dekryminalizuje marihuanę od 1987 roku. Marihuana jest legalna do celów leczniczych.

• Terytorium Stolicy Australii. W stolicy kraju obowiązują jedne z najbardziej złagodzonych przepisów dotyczących marihuany i zdekryminalizowano ją.

Spośród tych stanów trzy całkowicie zdekryminalizowały marihuanę. Są to Australia Południowa, Terytorium Północne i Australijskie Terytorium Stołeczne. Ale co oznacza dekryminalizacja? Czy to oznacza, że marihuana jest legalna?

Krótko mówiąc, nie. W całym kraju posiadanie, spożywanie, uprawa lub sprzedaż konopi indyjskich do użytku osobistego lub nielicencjonowanego użytku leczniczego jest nadal nielegalne. W stanach, które to zdekryminalizowały, pozostaje to nielegalne, ale konsekwencje są mniej dotkliwe i rzadko obejmują karę więzienia. Konsekwencje te mogą jednak stać się poważniejsze, jeśli dana osoba będzie nadal łamać prawo.

Idea dekryminalizacji jest często łatwiejsza do zrozumienia, gdy weźmie się pod uwagę przestępstwo takie jak przekroczenie prędkości. Chociaż przekroczenie prędkości jest zdecydowanie niezgodne z prawem, mało prawdopodobne jest, aby ktoś poszedł do więzienia tylko dlatego, że nieco za mocno nadepnął na pedał. Jeżeli jednak kierowca jechał z nadmierną prędkością, wyrządził przy tym szkodę lub stwierdzono, że regularnie przekraczał prędkość, kary byłyby surowsze.

To samo można powiedzieć o posiadaniu marihuany w stanach, które ją zdekryminalizowały. Nie jest to do końca trafne porównanie, ponieważ przekroczenie prędkości nie wiąże się z takim piętnem, jak posiadanie marihuany, ale zapewnia tę samą podstawę. Kary dla trzech stanów, które to zdekryminalizowały, są następujące:

• Południowa Australia. Wszystko powyżej 100 gramów konopi indyjskich, 20 gramów haszyszu, jednej rośliny niehydroponicznej lub sprzętu do palenia zostanie ukarane grzywną w wysokości od 50 do 150 dolarów. Osoby obciążone będą miały 60 dni na uregulowanie należności.
• Terytorium Stolicy Australii. Wszystko powyżej 25 gramów konopi indyjskich lub dwie rośliny niehydroponiczne zostaną ukarane grzywną w wysokości 100 dolarów z 60-dniowym terminem płatności.
• Północne terytorium. Wszystko powyżej 50 gramów konopi indyjskich, jeden gram haszyszu, 10 gramów haszyszu lub nasion konopi indyjskich lub dwie rośliny niehydroponiczne zostanie ukarane grzywną w wysokości 200 dolarów. 28-dniowy termin płatności.

Czy możemy spodziewać się zmian?

Niestety, wygląda na to, że najnowsze przyjęte prawo może być jedynym jakie w najbliższym czasie pojawi się w Australii. Rządowi federalnemu dotarcie tam zajęło dużo czasu i uważa się, że prawdopodobnie upłynie dużo czasu, zanim uda im się dojść dalej.

Fakt, że niektóre stany zaczynają brać sprawę w swoje ręce i zmieniać prawo, w niektórych przypadkach posuwając się nawet do dekryminalizacji, z pewnością jest pozytywnym krokiem we właściwym kierunku. To w końcu kroki, które podjęto w Stanach Zjednoczonych, gdzie również staje się to coraz bardziej legalne. Chociaż grupy wspierające konopie indyjskie, takie jak HEMP (Help End Marihuana Prohibition) i Australijska Fundacja Reformy Prawa Narkotykowego, nieustannie pracują, aby nakłonić Australię do zmiany przepisów dotyczących marihuany, walka ta wciąż jest daleka od zakończenia.

Jak daleko Australia jest od legalizacji?

Jeszcze więcej złych wiadomości dla grup propagujących konopie indyjskie wynika z faktu, że nawet gdyby Australia dzisiaj zalegalizowała marihuanę, nadal pozostaje przed nią długa droga. Nawet po podjęciu tej decyzji należy zbadać, jak najlepiej ją dystrybuować, stworzyć dla niej infrastrukturę i komisje regulacyjne, a ostatecznie zdecydować, jak wyglądałaby scena legalnej marihuany w Australii.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog sprawdzone nasiona o marihuanie thc i konopi cbd
Copyright © SprawdzoneNasiona.pl