Więcej Informacji o Limonenie

Opublikowane przez Natalia Piecka w dniu

Przewodnik po terpenach: Co to jest limonen i jak objawia się w marihuanie?

Twoje ulubione odmiany są Twoimi ulubionymi nie bez powodu. Może dają ci poczucie spokoju, a może dodają energii i ożywiają twoją kreatywność. Niektóre odmiany zwiększają apetyt, inne zaś usypiają. Niezależnie od Twoich potrzeb, różnorodny świat marihuany może je zaspokoić.

Jeśli lubisz cytrusy lub jasne, aromatyczne potrawy, takie jak cytryny, pomarańcze lub świeże limonki, możesz naturalnie wybierać terpeny limonenowe, co może uwidocznić się w sposobie, w jaki kupujesz marihuanę. Czytaj dalej, aby sprawdzić, czy w którejś z Twoich ulubionych dominuje limonen!

Co to jest limonen?

Limonen to monoterpen odpowiedzialny za aromatyczny zapach wielu drzew iglastych i owoców cytrusowych. Występuje w żywicach klonów czerwonych, różnych sosen, świerków, topoli, krzewów jałowca i oczywiście konopi indyjskich. Ale limonen występuje również w skórce pomarańczowej i cytrynowej i najczęściej kojarzony jest z cytrusami. Jednak niektóre odmiany limonenu, takie jak L-limonen, mogą mieć bardziej ostry smak – pomyśl o ginie.

W naturze terpen limonenowy jest bardzo wyjątkową substancją chemiczną, ponieważ należy do klasy związków organicznych znanych jako węglowodory „alifatyczne” lub „niearomatyczne”. Związki te, które występują w roślinach jako olejki eteryczne, działają jako mechanizm obronny odstraszający drapieżniki o silnym aromacie i gorzkim smaku.

Chociaż zapach limonenu ma charakter odstraszający, te świeże zapachy są uważane za bardzo przyjemne dla ludzi i pojawiają się na różne sposoby w naszym codziennym życiu.

Zastosowania limonenu w produktach codziennego użytku

Wiemy już, że terpeny limonenowe pojawiają się w naturze w dość niezwykły sposób, ale co z produktami, których używamy na co dzień? Typowe zastosowania limonenu obejmują nadawanie świeżego zapachu środkom czyszczącym, produktom higieny osobistej i sprayom do usuwania nieprzyjemnych zapachów, leki aromatyzujące maskujące gorzki smak, a także stosuje się go jako rozpuszczalnik do rozpuszczania klejów.

Być może nie będzie zaskoczeniem, że terpen znajdujący się w skórce cytryny i pomarańczy jest stosowany w środkach czyszczących, ale nasze skojarzenie z cytrusami i czystością ma w rzeczywistości pewne znaczenie historyczne. Jedna z teorii sugeruje, że ludzie używali kwasu cytrynowego do czyszczenia już w XV wieku, czyli około 4000 lat przed rozpoczęciem produkcji kwasu cytrynowego w XIX wieku.

Jak pokazuje historia, limonen i kwas cytrynowy to bardzo skuteczny środek czyszczący. W naturalny sposób rozpuszcza rdzę i inne plamy zasadowe, takie jak kamień. Jest naturalnie antybakteryjny i bardzo skuteczny w pochłanianiu zapachów alkalicznych – na przykład ryb, gnijącej żywności, śmieci itp. Ma więc sens, że dzisiejsze zastosowania limonenu nie odbiegają zbytnio od ich czyszczenia z przeszłości.

Limonen w marihuanie

Tak się składa, że limonen jest jednym z najpowszechniejszych terpenów w konopiach indyjskich i występuje w wielu popularnych odmianach dostępnych obecnie na rynku. Jeśli podejrzewasz, że ostatnio cieszyłeś się odmianą z dominującym limonenem, opartą wyłącznie na zapachu, możesz zgadnąć jeszcze raz. Odmiany marihuany zawierające limonen nie zawsze mają jasny, cytrusowy zapach.

Dzieje się tak, ponieważ kombinacje kannabinoidów, ilości THC i profilu terpenowego wpływają na zapach, wygląd i potencjalne działanie każdej odmiany. Nie oznacza to jednak, że terpeny limonenowe nie mają pewnej spójności w przypadku konopi indyjskich.

Które odmiany posiadają duże ilości limonenu?

Chociaż nadal pozostaje wiele badań, które należy przeprowadzić na temat związku między działaniem niektórych odmian a ich profilem terpenowym, badania nad zapachem limonenu sugerują, że ten olejek eteryczny jest obiecujący pod względem zmniejszania lęku i poprawiania nastroju.

Na przykład w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Pharmacology Biochemistry and Behaviour Journal naukowcy odkryli, że wdychanie oparów limonenu szczurów zmniejszało ich niepokój. Ponadto jeden neurolog z fundacji Smell & Taste Treatment and Research Foundation w Chicago odkrył związek między zapachem środków czyszczących o zapachu cytrusów a dobrym zachowaniem ludzi.

Mając te dowody, trudno nie dostrzec związku pomiędzy terpenami limonenowymi a działaniem przeciwlękowym niektórych odmian marihuany. Na przykład Lemon OG to odmiana z dominacją limonenu, która tworzy uziemiający, kreatywny haj, doskonały do zwalczania uczucia niepokoju i stresu. Do-Si-Do, kolejna popularna odmiana z dominacją limonenu, wytwarza długotrwały haj, znany z tego, że zapewnia spokojny sen. Inne odmiany z dominacją limonenu obejmują:

• Berry White,
• Black Cherry Soda,
• Cinex,
• Do-Si-Do,
• Lemon OG,
• Purple Hindu Kush,
• Purple Punch,
• Strawberry Banana,
• Tahoe OG,
• Wedding Cake,
• White Fire OG.

Chociaż spożywanie limonenu w niewielkich ilościach w konopiach indyjskich może przynosić pewne korzyści zdrowotne, należy pamiętać, że olejki eteryczne zazwyczaj zawierają wyższe stężenie substancji chemicznych i mogą powodować negatywne skutki uboczne. Przed użyciem olejku eterycznego do aromaterapii lub do stosowania miejscowego należy skonsultować się z lekarzem. I oczywiście skonsultuj się ze swoim lokalnym dostawcą, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o odmianach z dominacją limonenu.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog sprawdzone nasiona o marihuanie thc i konopi cbd
Copyright © SprawdzoneNasiona.pl