Terpen Poprawiający Twoją Pamięć

Opublikowane przez Natalia Piecka w dniu

Pinen: Terpen, który może poprawić twoją pamięć.

Co to jest pinen?

Nazwa: pinen, alfa-pinen, beta-pinen
Wzór: C10 H16
Nazwa IUPAC: (1S,5S)-2,6,6-trimetylobicyklo[3.1.1]hept-2-en
Masa molowa: 136,24 g/mol
Temperatura wrzenia: 155-156ºC

Pinen to bicykliczny monoterpen szeroko występujący w żywicy wielu gatunków roślin, od drzew iglastych (sosny, świerki) po rośliny nie iglaste, takie jak piołun, rozmaryn, szałwia, heterotheca czy konopie indyjskie. W Naturze występują dwa izomery, zwane alfa-pinenem (a-pinen) i beta-pinenem (a-pinen), które można znaleźć w substancjach takich jak żywica sosnowa, terpentyna lub kamfen i są również wykorzystywane przez wiele owadów do komunikacji. Pinene jest również powszechnym terpenem w wielu odmianach konopi, bardzo docenianym przez wielu użytkowników ze względu na jego korzystne właściwości.

Rzeczywiście, wiele odmian konopi zawiera w swoich włoskach znaczne ilości pinenu, terpenu, który – jak zobaczymy dalej – ma liczne właściwości terapeutyczne (zwłaszcza izomer pinenu). Ponadto pinen jest również szeroko stosowany w przemyśle (w wyniku selektywnego katalitycznego utleniania pinenu powstają związki wykorzystywane do produkcji kosmetyków i perfum), natomiast izomer beta jest wykorzystywany do syntezy mircenu, jednego z najpopularniejszych terpenów.

Synteza pinenu

Jeśli weźmiemy pod uwagę ogromną liczbę gatunków roślin zawierających pinen, możemy stwierdzić, że jest to bez wątpienia jeden z najobficiej występujących terpenów w przyrodzie. Zarówno izomery alfa (bardziej obfite), jak i beta są wytwarzane z pirofosforanu geranylu poprzez cyklizację linalolu, innego terpenu normalnie występującego w konopiach. Ponadto naukowcy z JBEI (Joint BioEnergy Institute) zsyntetyzowali niedawno pinen z bakterii.

Podobnie jak w przypadku limonenu, uważa się, że pinen bardzo pomaga roślinom zwalczać ataki owadów. Rzeczywiście, intensywny zapach pinenu (zwłaszcza alfa-pinenu) wydaje się być bardzo skutecznym środkiem odstraszającym owady. Jak już wspomnieliśmy, beta-pinen jest często używany do produkcji innego głównego terpenu, mircenu, który z kolei jest prekursorem związku zwanego haszyszem.

Zapach i smak pinenu

Właściwości organoleptyczne pinenu zależą głównie od wybranego izomeru, ze znacznymi różnicami między sobą. Zapach i smak alfa-pinenu przywodzi na myśl żywicę sosnową i rozmaryn, a zapach beta izomeru przypomina koperek, pietruszkę, bazylię i chmiel.

Właściwości i działanie pinenu

Będąc jednym z najobficiej występujących terpenów, obecnym w żywicy, łodygach i liściach wielu roślin, nic dziwnego, że jest to również jeden z najszerzej badanych związków przez społeczność naukową. Zarówno w przemyśle perfumeryjnym, jak i farmaceutycznym, ludzie od wieków korzystali z wielu właściwości pinenu. Właściwie był badany jako biodiesel do silników z zapłonem iskrowym.

Lecznicze właściwości alfa-pinenu były już wykorzystywane w starożytnej medycynie chińskiej, szczególnie w leczeniu raka (w tym samym kierunku wskazuje chińskie badanie przeprowadzone w 2015 roku). Rzeczywiście, testy laboratoryjne wykazały 40% redukcję czerniaka u myszy, gdy są one wystawione na środowisko bogate w pinen, co powinno być dalej badane. Ponadto jego właściwości rozszerzające oskrzela i wykrztuśne są dobrze znane, a jego działanie rozszerzające może być przydatne u pacjentów z astmą lub innymi chorobami układu oddechowego.

Alfa-pinen ma również właściwości przeciwzapalne (poprzez prostaglandynę lub PGE1) i antyseptyczne, uważany jest za antybiotyk o szerokim spektrum działania. Mamy badania, które wykazują jego skuteczność w leczeniu wirusowego zapalenia oskrzeli, będąc użytecznym narzędziem przeciwko zakaźnym wirusom. Odgrywa również ważną rolę w tzw. efekcie otoczenia, redukując niekorzystne skutki THC, takie jak lęk, paranoja czy utrata pamięci krótkotrwałej. Wykazano, że odmiana o wysokiej zawartości THC i niskiej zawartości pinenu może uszkodzić pamięć bardziej niż roślina o wysokiej zawartości pinenu. Ten rodzaj skojarzenia można również zaobserwować w szczepach o wysokiej zawartości CBD: działanie THC jest modulowane i zmniejszane.

Fakt ten tłumaczy się zdolnością pinenu do przenikania przez barierę hemato-głowie, gdzie działa jako inhibitor acetylocholynesterazy: skutkuje to dodatkową ochroną dla molekuł przekazujących informacje, dzięki czemu czujemy się bardziej świadomie, z lepszą pamięcią i koncentracją uwagi.

Odmiany konopi bogate w pinen

Ponieważ jest to jeden z najczęściej występujących terpenów w konopiach indyjskich, istnieje wiele odmian marihuany ze znacznymi ilościami tego użytecznego i interesującego terpenu. Wyróżniamy następujące ze względu na ich sprawdzoną jakość:

• Jack Herer
• genetyka OG Kush
• Romulan
• Bubba Kush
• Island Sweet Skunk
• Trainwreck
• Strawberry Cough
• Blue Dream
• Chem D.

Jak widać, istnieje wiele odmian o wysokiej zawartości pinenu, który jest nie tylko jednym z najobficiej występujących związków w naturze, ale także w konopiach. Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie interesujący!


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog sprawdzone nasiona o marihuanie thc i konopi cbd
Copyright © SprawdzoneNasiona.pl