Olejek Eteryczny z Konopi

Opublikowane przez Jan Grodzki w dniu

Kolejne zastosowanie, konopie znalazły w olejkach etycznych, wykorzystywany w nich wiech konopny, tworzy aromatyczny zapach cudownych kwiatów. Stworzenie olejku eterycznego umożliwia wykorzystanie go na bardzo wiele sposobów.

Wiemy już o zastosowaniu nasion konopi w przemyśle spożywczym i kosmetycznym, a włókno łodyg było wykorzystywane do tworzenia sznurów, lin, żagli okrętowych, w przemyśle odzieżowym i papierniczym. Nasiona znalazły też zastosowanie w weterynarii w hodowaniu trzody.

Co więcej liście i kwiatostan konopi siewnych zawierają fitokanabinoidy, które odpowiadają za szereg właściwości biologicznych, na przykład: działanie przeciwdepresyjne, przeciwwymiotne, przeciwbólowe, przeciwnowotworowe, przeciwdrgawkowe, przeciwzapalne, przeciwmiażdżycowe.

Stwierdzono w składzie Cannabis sativa obecność ponad 525 kanabinoidy, przy czym dominujące to Δ9-tetrahydrokanabinol, kanabichromen, kanabichromanon, kanabidiol i kanabinol. Oprócz tych sadników obecne są również flawonoidy, fenantren, dihydrofenandren, dihydrostilben, sterole i alkaloidy. Natomiast z liści konopi a mianowicie z ich wyciągu otrzymujemy steroidów, saponin, fenoli, flawonoidów, alkaloidów, tanin, aminokwasów, węglowodanów i chinonów. Z nasian konopi siewnych (włóknistych) otrzymujemy olei, który ma w składzie kwasy omega- 6, nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, palmitynowy, stearynowy oraz kanabidiol, Δ9-tetrahydrokanabinol, myrcen, β-kariofilen, β-sitosterol i α- i γ-tokoferol. Za tem olej eteryczny wystepuje w Cannabis sativa. Zawiera on ok. 30 różnych składników, wśród których dominują: α-pinen, myrcen, trans-β-ocymen, α-terpineolen, α-humulen i trans-kariofilen.

Wspomniany, olej konopny zawiera sitosterole działając przeciwmiażdżycowo oraz obniżają poziom cholesterolu w surowicy krwi, a kanabidiol wykazuje działanie przeciwpadaczkowe i przeciwdrgawkowe. Po tymi właściwościami posiada również mnóstwo innych… np. produkuje się rożnego rodzaju kosmetyki. W leczeniu miejscowym znalazły zastosowanie Egzemy i Łuszczycy. Konopie występują także w formie proszku wykorzystywanym w higienie jamy ustnej.

Olej I Olejki eteryczne, z wyciągu konopi wykazują aktywność przeciwdrobnoustrojową. Działa ją obejmując bakterie, pasożyty, pierwotniaki, oraz wirusy. W kazano aktywność przeciwbakteryjną Cannabis sativa wobec bakterii tlenowych. Ale na dzień dzisiejszy jest brak danych na działania olejku eterycznego wytwarzanego z tej rośliny na bakterie rosnące w warunkach beztlenowych.

Badaniem zajął się Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu prowadzony przez inż. Ryszardem Kaniewskim, który jest wynalazcą oraz pasjonatem konopi. Do tego badania użyto szczepy bakterii beztlenowych, które zostały wyizolowane z materiałów pobranych od różnych osób z różnymi zakażeniami w obrębie jamy ustnej, w ilości 33 szczepów.

Metodą odpowiedniej destylacji z pary wodnej można otrzymać eteryczne olejki konopne. Aby produkować taki olej potrzebę jest mnóstwo odpowiednich urządzeń. inż. Ryszardem Kaniewskim po połączeniu całego sprzęt koszt wyniósł go ponad 100’000 złotych. Do jednego ze zbiornika wrzuca się wiechy konopne, podłącza się wytwornicę pary i obniżamy jej ciśnienie po czym para przechodzi przez susz i opada do chłodnicy. Olejek eteryczny zbierany jest z powierzchni ochłodzonej cieczy.

Taką metoda posługuje się Zakład Doświadczalny Pętkowo ponadto wyhodowano tam nowe odmiany lnu włóknistego: Nike, Modran, Sara. Na miejscu jest profesjonalna aparatura do ich destylacji na skalę przemysłową.

W jakim celu stworzono olejki eteryczne z konopi?

Możemy wykorzystywać je na bardzo wiele sposobów. Jedną z propozycji to dodatek do wódki lub nalewki. Kolejna to zawieszki do samochodu, przeciwko patogenom oraz do zwalczania grzybów. Jest ochrona przeciwko szkodnikom, zwłaszcza pluskwiakom, przędziorkom. Służy także jako zaprawa nasienna do zaprawiania nasion siewnych roślin uprawnych i podłoży biodegradowalnych do bezglebowych upraw pod osłonami. Inne, lecznicze może służyć jako środek przeciwlękowy i uspokajający oraz przeciwbólowy, uspokajający, przeciwzapalny i zwiotczający mięśnie.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog sprawdzone nasiona o marihuanie thc i konopi cbd
Copyright © SprawdzoneNasiona.pl