„Coffeeshop” i „Head Shop” – Jakie są Różnice

Opublikowane przez Jan Mrozek w dniu

Do dnia dzisiejszego są osoby, które korzystają zamiennie z miejsc tłumacząc na nasz język „sklepem z głową a kawiarnią”. Jednak obie nazwy oznaczają co innego. Z całą pewnością Coffeeshopy kojarzą się wszystkim z Amsterdamem. Wszystkie te miejsca wykorzystują lukę w prawie Holandii, aby sprzedawać marihuanę w lokalu, natomiast dla jasności sama uprawa marihuany jest nielegalna!

Z kolei Headshopy nie wyróżniają się niczym od Coffeeshop, gdyż także przekraczają granice legalności i wykorzystują luki prawne, aby istnieć na rynku i sprzedawać. Lokale tego typu jednak różną od wyżej wymienionego, ponieważ zwykle specjalizują się w akcesoriach związanych z konopiami indyjskimi.

W poniższej treści postaramy się wyjaśnić różnice między coffeeshopami a headshopami.

Skąd się wziął sklep Head Shop?

Początek „head shop” nie do końca jest znany. Zdarzają się śmiałkowie, którzy twierdzą, że jest to akronim od „He Eats Acid Daily”. Aczkolwiek bardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem jest użycie slangu na początku XX wieku. Na oznaczenie człowieka uzależnionego użyto połączona nazwy leku ze słowem „głowa”. Nazwa ćpun jest dość obraźliwym słowem dal osoby która może być uzależniona od narkotyków.

Wszystko zaczęło się w latach 60. i 70., kiedy to amerykańska kontrkultura zaangażowana w znaczą ilość ćpunów i ich doświadczenia. Więc, prawdopodobnie to w tym czasie popularne stały się headshopy w USA. Osoby korzystające z narkotyków znalazły sobie tam sposób na wzbogacenie swoich doświadczeń. Początek powstał zupełnie normalnie bo od udoskonalenia sprzedaży akcesoriów związanych z narkotykami. Pomysłowość by uniknąć kontroli prawnych przyniósł dobrze przemyślany marketing. Na przykład niektóre słowa zostały zakazane w sklepie, ponieważ ich użycie było potencjalnie obciążające! Klienci wypowiadający zakazane słowa w sklepie, natychmiast byli wypraszani i przeważnie banowani.

Ogólnie to dnia dzisiejszego jest tak w Stanach Zjednoczonych, że sprzedaż czy zakup akcesoriów związanych z narkotykami jest prawnie nielegalna. Jeżeli jednak chcesz uniknąć problemu możesz wejść sobie do sklepu i kupić sprzęt „do użytku tytoniowego”. Właściciele sklepów jasno dają do zrozumienia, że nie sprzedają przedmiotów, które mają pomóc w konsumpcji konopi. Luka działa tylko z czystym sprzętem.

Mimo regulacji prawnych w USA u dalszym ciągu można znaleźć sklepy z dopalaczami w których marihuana jest nielegalna. Doskonałym przykładem jest tu Alabama która ma co najmniej 30 sklepów z headshopami, mimo że stan nie ma nawet programu MMJ. Istnieją również „sklepy tytoniowe”, które sprzedają podobne produkty.

Co wyróżnia kawiarnie?

W tym przypadku „Coffeeshop” posiada bardzo dużą różnicę w stosunku do zwyczajnej, lokalnej kawiarni. Te zwyczajne sprzedają tradycyjne produkty kawiarniane, takie jak kawa, ciastka i kanapki. Bo te drugie oprócz tego sprzedają także niewielkie ilości marihuany.

Headshopy można znaleźć w wielu krajach na całym świecie i nie jest to oczywiści dla co niektóre obce. W przeciwieństwie coffeeshopy, bo te możemy spotkać wyłącznie w Holandii. Nie zmienia to faktu że zdarzały się próby otwarcia takich miejsc w innych krajach ale często kończyło się to piaskiem. Najsłynniejsze kawiarnie o których się słyszy znajdują się w Amsterdamie. Mieszkańcy nazywają te miejsca koffiehuis. Jeśli jesteś ciekawy zawsze możesz pójść i zwyczajnie usiaść i przeczytać menu. Celem takiego miejsca jest delektowania się pyszną filiżanką rzemieślniczej kawy, ciastem i jointem.

Mimo, że możesz znaleźć takie kawiarnie w całym kraju, najlepiej jest pozostać w mieście Amsterdam. To miejsce jest o wiele bardziej przyjazne dla turystów bo z koli inne miasta czasami wymagają holenderskiego dowodu tożsamości. Poleca się także sprawdzenie takiego miejsca nim się tam udamy. Możesz oczywiście oczekiwać w takim miejscu wyluzowanej atmosfery.Możesz się zrelaksować i odprężyć lub nawiązać rozmowę z osobą obok ciebie. Coffeeshopy to świetne miejsca do spotkań towarzyskich w Holandii. Jeśli jesteś otwarty na znajomości to z pewnością masz szanse na zapoznanie się z ludźmi z całego świata. Na dobrą sprawę możesz zamówić produkt z marihuaną z menu. Z pewnością doświadczysz nawet zapałek i bibułek.Co ciekawe, większość coffeeshopów zabrania palenia tytoniu na terenie lokalu. Ciekawą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że w tych miejscach nie wolno legalnie sprzedawać alkoholu.

Władze zdały sobie sprawę, że nie powoduje to wzrostu przestępczości. W większości przymykali oczy. Jednak właściwe regulacje dotyczące coffeeshopów pojawiły się dopiero w latach 90. XX wieku. Obecnie holenderskie coffeeshopy mogą funkcjonować, o ile spełniają następujące kryteria:

1. Brak reklam
2. Zakaz sprzedaży osobom poniżej 18 roku życia
3. Zakaz sprzedaży alkoholu
4. Żadnych twardych narkotyków
5. Maksymalna sprzedaż 5 gramów na osobę
6. Dozwolona jest tylko sprzedaż marihuany, haszyszu i ciastek kosmicznych

Biorąc oczywiście pod uwagę, najnowsze przepisy które mówią, że coffeeshopy nie mogą już działać w promieniu 250 metrów od szkoły. Owe przepisy przyczyniły się do zamknięcia kilkudziesięciu sklepów, w tym Mellow Yellow.

Podsumowanie

Holenderskie kawiarnie to doskonały wybór, dla osób które chcą się cieszyć odurzającym stanem w relaksującym miejscu. Jest to idealna alternatywa wieczornego spotkania się ze znajomymi bez obawy na porannego kaca. Z kolei, jeżeli chodzi o kupno akcesoria związane z marihuaną upewnij się konkretnie zwrócisz się po to w sklepie.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog sprawdzone nasiona o marihuanie thc i konopi cbd
Copyright © SprawdzoneNasiona.pl